Conducători comunişti

Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste

Iuri Vladimirovici Andropov (15 iunie 1914, Stanitsa Nagutskaya, Imperiul Rus – 9 februarie 1984, Moscova) = conducătorul Uniunii Sovietice timp de 15 luni, de la 12 noiembrie 1982 până la moartea sa (de insuficienţă renală).

Konstantin Ustinovici Cernenko (24 septembrie 1911, Bolshaya Tes, Imperiul Rus – 10 martie 1985, Moscova, URSS) = conducătorul Uniunii Sovietice timp de 13 luni, de la 13 februarie 1984 până la moartea sa (de infarct, după o spitalizare pentru hepatită şi ciroză).

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s